
Proef De Veldkamp: bad op zondag open
19 augustus 2020 om 17:53 LokaalBeperkingen door corona geven extra probleem
Dick van der Veen
Sportfondsen Nederland en de Gemeente Oldebroek voeren constructief overleg met als doel zwembad De Veldkamp open te houden. De exploitant wil dat de gemeente als eigenaar de verantwoordelijkheid neemt voor het (groot) onderhoud. Nodig om forse tekorten om te buigen.
WEZEP – Maar er is meer nodig. “We nemen op de twee laatste zondagen van augustus en september proeven met openstelling op zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. De mensen op campings vragen daar om en die roep komt ook uit de eigen omgeving.” Accommodatiemanager Willem Verwoerd stelde wethouder Bob Bergkamp op de hoogte. “We respecteren de kerkgang, maar kunnen bedrijfsmatig niet zieltogend achterover hangen. We wachten de reacties af. Ik kan en wil het aan iedereen uitleggen.”
Sportfondsen Nederland nam het beheer op 1 januari 2017 van de gemeente over. Het kwam als beste uit de aanbesteding. Was er toen een jaarlijks tekort van vier, vijf ton. Door een slimme aanpak en uitbreiding van activiteiten is dat flink gereduceerd. “Klopt, maar nog altijd moet er een schep geld bij. Reden waarom we het contract voor 20 jaar, dat we in 2017 afsloten, hebben opgezegd. Die afspraken zijn niet langer realiseerbaar, snapt ieder weldenkend mens. Binnen een maand moeten we er met de gemeente uit zien te komen.”
Corona heeft de exploitatie erg verslechterd. “We zaten tien weken dicht. Nu zijn we weer open met de nodige beperkingen. Wanneer het allemaal mee zit kunnen we het tekort wellicht tot 2 à 3 ton beperken. We hebben te maken gehad met hoge uitgaven in de sfeer van vervanging saunacabines, vervanging leiding kruidenbaden om maar wat te noemen. Een kostenrovende inhaalslag. Extra zuur is het dat we die baden nu ingevolge de RIVM-bepalingen niet kunnen benutten en evenmin de saunacabines. Voeg daarbij het feit dat nogal wat klanten de zwemlessen stopgezet hebben. Het is afwachten of ze na de zomermaanden terug komen.”
De grootste tegenvaller structureel is de tegenvaller in het aantal zwemlessen. “De prognoses gingen uit van zo’n 700 kinderen met een straal van zo’n 15 tot 20 kilometer. De CBS-cijfers tonen aan dat het er in de praktijk maar 400 zijn. Het gevolg van grote concurrentie door vijftien tot twintig andere aanbieders in de sfeer ook van particuliere zwemscholen. Het is allemaal heel transparant. De Veldkamp is decennia geleden letterlijk al eens afgebrand; dat moet figuurlijk geen herhaling vinden.” De gemeente zou in de optiek van Sportfondsen de kosten voor groot onderhoud van het complex dat haar eigendom is moeten betalen. Te denken bijvoorbeeld aan een schilderbeurt en dat soort zaken.
Ondertussen doet de exploitant er veel aan om de kosten in de hand te houden. “We hebben vijftien full- en parttime medewerkers. Nergens zijn meer werknemers aanwezig als strikt noodzakelijk. We hebben blokken van twee uur ingesteld voor het recreatief zwemmen. In het verleden gaf een kaart recht op een hele dag zwemmen. In de praktijk kwam het daar natuurlijk niet van. Geen mens blijft een dag in het zwembad hangen. We werken met een reserveringsprogramma. De belangstelling voor het bad neemt sterk toe.”
Kunnen de tropische weersomstandigheden van de afgelopen weken en mogelijk nog veel zomerse dagen in de resterende weken nog iets goed maken? “Ja, in die zin dat het tekort er wellicht door tot die al genoemde 2,5 ton door beperkt kan blijven. We mogen maximaal 125 mensen binnen laten. Twee dagen gaf de teller 123 aan. Dat is op zich mooi meegenomen. Maar vergeet niet dat bij extreme hitte de recreatieplassen ook een grote concurrent zijn. De grootste vraag is hoe de corona zich ‘gedraagt’. Het toenemende aantal besmettingen is een bron van zorg. Ik wil er niet aan denken wat dat voor gevolgen heeft als het aantal blijft stijgen.”
Zijn er nog meer mogelijkheden? “We laten geen mogelijkheid onbenut. Denken bij voorbeeld aan natte gymnastieklessen, waarbij die zich van de sporthal naar het zwembad verplaatsen. Het komt tegemoet aan de groeiende vraag naar schoolzwemmen, dat door de overheid in de hoek is gezet.”
Is het wat dat betreft nog wat koffiedik kijken; de besprekingen met de gemeente zijn transparant en moeten spoedig nergens toe leiden. Wezep zonder de Veldkamp is eenvoudig ondenkbaar. Aan dat spookbeeld wil niemand toegeven.








