
UMC Utrecht-expert tipt keukengerei voor bekijken van zonsverduistering
12 augustus 2026 om 08:49 Natuur en milieuEr is een ware run ontstaan op de eclipsbrillen. Vorige week spraken we Berghorst Optiek uit Wezep over deze bijzondere brillen.
Sinds dinsdag moeten ze bij Berghorst Optiek echter ‘nee’ verkopen bij de vraag naar deze bril; het bordje ‘uitverkocht’ hangt (spreekwoordelijk) in de etalage.
Mensen die woensdagavond toch naar de zonsverduistering willen kijken maar geen speciale bril hebben, kunnen gebruikmaken van veilige alternatieven. Mor Dickman, hoogleraar en medisch afdelingshoofd Oogheelkunde bij het UMC Utrecht, licht deze opties toe bij BNR
Een eenvoudige manier om het natuurverschijnsel volgens hem te zien is met een vergiet, zeef of een kartonnetje met een klein gaatje. “Kijkers staan daarbij met hun rug naar de zon. Het licht valt door de gaatjes op een witte ondergrond, waardoor een veilige projectie van de verduistering ontstaat.”
Een nog veiligere en eenvoudigere optie is het bekijken van een livestream. Ruimtevaartorganisaties zoals de European Space Agency (ESA) zenden de verduistering rechtstreeks uit. Volgens Dickman zien mensen via een livestream vaak zelfs beter wat er gebeurt dan wanneer zij zelf buiten naar de lucht kijken.
Huismiddelen zoals gewone zonnebrillen of cd’s zijn absoluut geen veilig alternatief. Deze bieden onvoldoende bescherming tegen schadelijk licht.
Toch zijn hier de meningen ook over verdeeld en raden andere oogartsen het zeer af om met huis-, tuin- en keukenattributen dit natuurverschijnsel te aanschouwen.














