
Ingezonden: Oorverdovend stil
29 mei 2026 om 14:55 MaatschappelijkTerwijl de opvang van asielzoekers al wekenlang het nieuws domineert blijft het op de Veluwe oorverdovend stil. De warme en diep menselijke oproep van de Oldebroekse dorpsdichter Ton van Leijen Welkom Vreemdeling in deze krant van 28 april j.l. blijft onbeantwoord. Geen enkele reactie uit de politiek. Stilzwijgen, wegkijken en hopen dat de noodroep van vluchtelingenopvang zal overwaaien, lijkt hier op de Veluwe het parool. Solidariteit met andere gemeenten om samen de spreidingwet uit te voeren ontbreekt. En dan dinsdag een artikel waarin de fractie van LEV in Elburg wil weten wat het college in Elburg gaat doen. Het stuk ademt alleen maar angst. Angst om zelf de regie kwijt te raken en van bovenaf zaken op gelegd te krijgen. De angst die de afgelopen tijd op schandalige wijze is aangejaagd door populisten, rechtsextremisten en gewelddadige relschoppers.
De spreidingswet is een landelijke wet, die lokale overheden moeten uitvoeren. Maar als tijdens de afgelopen verkiezingscampagne lokale populistische politici roepen dat ze tegen de spreidingswet zijn, helpt dat niet om tot werkbare initiatieven te komen. Van die kant hoeven we geen oplossingen te verwachten.
Een oproep daarom vooral aan onze christelijke partijen. Zet een stap vooruit en wacht niet af. Toon barmhartigheid en naastenliefde en bied de minister aan wat je als gemeente zou kunnen doen. De boodschap uit het Evangelie is kristalhelder. Hierbij denk ik steeds vaker terug aan het voorbeeldige optreden van ds Otto Veening uit Oldebroek in de Tweede Wereldoorlog. Midden in de oorlog riep hij de gelovigen op om de woorden uit Mattheus 25 in de praktijk te brengen ( ‘voor zover gij dit aan één van mijn minste broeders hebt gedaan, zo hebt gij het mij gedaan ). In grote getale gaven zijn gemeenteleden gehoor aan zijn oproep vanaf de kansel en werden vele onderduikers opgevangen. Eenvoudige gelovigen zetten daarmee hun leven (!) op het spel. Wat een moed en wat een lef; een voorbeeld voor ons allen.
En wat zetten wij op het spel met de opvang van mensen die onderdak zoeken? Een klein beetje geld, een klein beetje ruimte en een klein beetje hulp? Meer is het niet. Het asielvraagstuk is helaas tot buitenproportionele omvang opgeblazen. Laten we ons bezig houden met de veel grotere problemen als de woningnood, de klimaatcrisis, de toenemende ongelijkheid en de digitale revolutie.
Kom op politici: toon leiderschap, daadkracht en durf je nek uit te steken. Democratie is niet voor bange mensen. Ga in overleg met je burgers en creëer draagvlak en doe wat in je vermogen ligt. Wegkijken en zwijgen is niet langer een optie.
Gert van Norel,
Elburg.












