
Inwonerscampagne Veluwe gericht op bewustwording, aanwakkeren trots en bijsturen recreatiegedrag
20 juli 2026 om 06:00 MaatschappelijkVisit Veluwe start in september een inwonerscampagne met een duur van drie jaar waarin wordt aangestuurd op meer bewustwording van hoe mooie de regio is, het aanwakkeren van trots op dat feit en het verminderen van de recreatiedruk, ontlasten Veluwe massief en door de aandacht te vestigen op minder bekende plekken.
Dick van der Veen
Saskia van der Veen, projectmanager bij Visit Veluwe, onderdeel van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen, licht de campagne toe. “Onderzoek toont aan dat de recreatiedruk voor gemiddeld tachtig procent bij de eigen inwoners vandaan komt. Dit is dan inclusief het bezoek van mensen in een straal van enkele kilometers om de regio heen, met steden als Deventer, Zwolle en Amersfoort.
We willen dat het bezoek zich niet eenzijdig op het Veluwe massief, met uitschieters als de Posbank en het Kootwijkerzand, richt, want er zijn zoveel andere plekken die even mooi zijn. Denk aan de Wezepsche Heide of de Elspeetsche Heide. Het is misschien vijf minuten verder rijden met de auto, maar je kunt er los van de massa prachtig wandelen en fietsen. Er zijn verrassende musea met een landelijke uitstraling die nog weinig worden bezocht. Het is hier nog geen Amsterdam en Giethoorn, maar we willen met deze campagne juist voorkomen dat delen van de Veluwe worden overlopen met rampzalige uitwerking ervan voor de natuur.”
Je zou haast denken aan een Gelderse spreidingswet….
“Dat is wel het laatste wat we zouden willen. Niets in de zin van iets moeten, van belerend zijn, maar noem het een wake up call, een stuk bestemmingsmanagement, het bijsturen van bezoekersstromen.
De campagne bestaat uit drie pijlers. We willen dat mensen op de Veluwe om zich heen kijken en constateren hoe mooi het hier is, trots raken in een wij-gevoel van gemeenschappelijkheid, aanwakkeren, inzoomen op het recreatiegedrag, welke invloed het heeft op de natuur en verder teweeg brengt en het voorzien van informatie over wat de Veluwe biedt buiten de gebaande paden.
Van belang daarbij zijn ook de momenten waarop het bezoek plaats vindt. Niet alleen in het weekend om maar eens wat te noemen, niet altijd linksom maar een andere afslag naar een locatie waar het (op dat moment) minder druk is. Die plekken willen we in de etalage zetten.”
Loszingen van het hoog- en broedseizoen?
Een campagne aanvullend aan degene die ze doorgaans voeren, gericht op het naar de Veluwe trekken van mensen uit de Randstad en uit het nabije buitenland. De Veluwe werkt aan het realiseren van ontvangstlocaties, waar je het voertuig kunt stallen en van waaruit je wandelend of fietsend de natuur in kunt gaan. Denk aan de Poort naar de Veluwe in Nunspeet.
De Veluwe kreeg 20 miljoen van Het Rijk in het kader van een Regiodeal om daarmee investeringen in het gebied te doen. Dat onder de voorwaarde zelf datzelfde bedrag bijeen te brengen. We werken daarin nauw samen met het Routebureau Veluwe en de Veluwe Alliantie. Er worden verschillende Veluwe (OV) Poorten ontwikkeld, net als in Nunspeet. Met deze ontvangstlocaties neemt de parkeerdruk af in kwetsbare gebieden.”
Er wordt bij de Veluwe nog teveel aan bosrijk gebied gedacht?
“Dat is zeker het geval. Daarom ook het initiatief voor Veluwe aan Zee, het gebied tussen Nijkerk en nog net een toefje van de gemeente Oldebroek. Je vroeg me in een voorgesprek naar onze mening over de invloed van wolven op de Veluwe. Daarin staan we neutraal. Er zijn positieve en mindere kanten.
Laat duidelijk zijn dat we te maken hebben met een uniek gebied in ons land, dat ‘het’ allemaal heeft: bos, water, cultuur, evenementen, ontspanningsmogelijkheden enzovoort. VisitVeluwe hoopt dat er acties zullen ontstaan zoals bijvoorbeeld het Nederlands kampioenschap tegelwippen, het opruimen van troep in de bossen enzovoort. De campagne is gericht op de totale samenleving, niet op de jeugd of de ouderen alleen. We zullen er de aandacht op vestigen in abri’s langs de wegen, advertenties in de bladen, posters, sociale media. Achterhoekers hebben een eigen vlag.”
Visit Veluwe werkt in deze campagne samen met diverse partijen, zoals het IVN, Natuurmonumenten en gemeenten, om gevoeligheden te duiden. “De Veluwe is een groot gebied. In Hattem wordt er anders over de Veluwe gedacht dan in Ede en dat geldt ook voor Elburg en Brummen. Het streven is om overal in het gebied hetzelfde gevoel voor de Veluwe te ontwikkelen. Misschien kunnen shirts met de opdruk ‘I love the Veluwe’ daarin wat betekenen. Flora en fauna zijn sterk veranderd. We zouden over een jaar of zo inwoners kunnen vragen wat hun geheime plekje is om dat zo met anderen te delen. Het gaat er om dat we ons mede-verantwoordelijk voelen voor de regio en er trots op willen zijn.”
De campagne heeft een aantal verrassingselementen die we nu niet prijs mogen geven. Daar komen we op terug.



















