
Hallo Veluwe, Vaarwel Veluwe
'Ik was meteen smoorverliefd op dit huis'
Femke van Kempen - Muurling (42) woont sinds een kleine twee jaar met haar man Pieter Bas in een oude woonboerderij uit 1888 aan de Zuiderzeestraatweg in Oldebroek. Daarvoor maakte ze een flink aantal verhuizingen mee en die brachten haar in zo ongeveer alle delen van Nederland én naar een idyllische 17e eeuwse witte cottage in Engeland. "De komende veertig jaar blijven we wat ons betreft in Oldebroek."
We zitten deze (dinsdag)ochtend aan tafel bij Femke en zij is dan al een flink aantal uren in touw. "Ik heb nachtdienst gehad in het Isala ziekenhuis in Zwolle", luidt de verklaring. Daar werkt ze sinds ruim een jaar fulltime als verpleegkundige op de Spoedeisende Hulp en de Eerste Hartlonghulp.
Femke is geboren in Sneek, maar heeft uiteindelijk het langst gewoond in Leeuwarden. Daar leerde ze ruim twintig jaar geleden, tijdens een bijbaantje in een discotheek, haar man Pieter Bas kennen. Hij werkte toen al als officier bij de Koninklijke Landmacht en nadat ze een jaar later haar militaire opleiding in Weert had afgerond, kregen ze een relatie.
"Na mijn tijd bij Defensie heb ik even in het UMC in Utrecht gewerkt, maar daarna al gauw dichterbij huis, in het MCL in Leeuwarden. Heb drie maanden vrijwilligerswerk gedaan in Zuid-Afrika en toen ben ik begonnen aan de specialisatie tot verpleegkundige op de Hartbewaking. Na zes jaar daar met veel plezier gewerkt te hebben, heb ik de overstap gemaakt naar de Spoedeisende Hulp.”
Manlief Pieter Bas, geboren in het kleine dorpje Reduzum bij Leeuwarden, werkt sinds jaar en dag voor Defensie en hij kwam op een dag thuis met de mededeling dat hij tijdelijk in Engeland zou kunnen gaan werken. "Wanneer gaan we?", was direct de reactie van zijn wederhelft. "Mijn enige voorwaarde was dat onze beide katten mee zouden mogen. En zo begon ons grote buitenlandse avontuur."
Er valt even een stilte. "Wij zijn getrouwd in augustus 2019 en reden diezelfde avond naar Engeland om Pieter Bas daarheen te verhuizen. Dat was onze huwelijksreis. Hij begon daar aan zijn vervolgopleiding aan een militaire academie, terwijl ik eerst in Leeuwarden bleef werken. Het plan was dat ik maandelijks een paar dagen naar hem toe zou vliegen en na een jaar ook naar Engeland zou verhuizen. Dat ging goed, tot de eerste COVID lockdown. Daarna zagen we elkaar ruim vijf maanden niet, omdat Pieter Bas in Engeland vastzat en ik in Nederland."
Uiteindelijk woonde het echtpaar vier jaar samen in Engeland in plaats van de geplande twee jaar. "Het was een bijzondere tijd. Ik werkte op een extreem drukke Spoedeisende Hulp van een NHS-ziekenhuis en Pieter Bas was druk met zijn militaire functie. Tijdens de pandemie konden we ruim een jaar onze familie en vrienden niet zien en we studeerden beiden af aan de universiteit. We hebben daar veel mooie momenten meegemaakt en een paar vrienden voor het leven gemaakt, maar ook soms een beetje moeten afzien."
Twee jaar geleden kwam het stel terug in Nederland met het idee om intrek te nemen in het in de tussentijd verhuurde huis aan een drukke rondweg in Leeuwarden. Dat kwam er echter niet van. "We waren de rust in Engeland gewend én het huis was flink uitgeleefd. Ik heb een jaar lang dagelijks op Funda gekeken. Ben begonnen bij Den Haag en Utrecht en zakte steeds meer richting de Veluwe. Heb het budget één tikje hoger gezet en zag direct dit huis. Ik was meteen smoorverliefd. Het is met zijn witte gevels en rieten dak bijna een kopie van het huis waar we in Engeland woonden. Eind juli 2024 zijn we toen dus vanuit Engeland rechtstreeks hier in Oldebroek komen wonen."
Het versleten rieten dak van het huis werd vervangen, de zijkant ervan iets aangepast en een nieuwe badkamer werd geplaatst. Het zijn zomaar enkele zaken die al zijn aangepakt. "We hebben nog wel wat wensen, maar het is een meerjarenplan. Wat we kunnen, doen we zelf en voor de rest met hulp van lokale bedrijven.”
De afgelopen kleine twee jaar heeft het stel diverse mensen in de omgeving leren kennen. "We hebben heel goed contact met de buurt en ik ben ook bewust lid geworden van oudheidkundige vereniging De Broeklanden, hier in Oldebroek, en zit zelfs in het bestuur. Ik ben lid van een wekelijkse wandelgroep in Wezep en ik ben sinds kort de beheerder van de Facebookpagina 'Oldebroek in Beeld'."
We vragen waar de interesse voor vroeger vandaan komt. "Geschiedenis vind ik leuk. Altijd al gehad en in Engeland is dat verder aangewakkerd. Kijk maar eens naar de inrichting van ons huis. Dat is klassiek. Wellicht had ik in het jaar 1900 geboren moeten worden", klinkt het lachend. Femke hoopt vooral jongere mensen enthousiast te krijgen voor de geschiedenis van het dorp en zo meer leden voor de oudheidkundige vereniging te werven. "Dat aantal loopt door de vergrijzing nu langzaam terug."
Tijd om te vervelen heeft Femke niet. "Buiten mijn werk en klussen om neem ik, op afroep, bloedproeven af voor de GGD bij mensen die reden onder invloed van drugs. Ook draai ik al vijftien jaar medische diensten op festivals. Ik kan niet stilzitten en moet bezig zijn. Het zou mooi zijn als een mens voldoende had aan vier uur slaap per nacht."
<Ook meedoen aan deze rubriek? Mail naar redactie@neomediabv.nl>



