
Stichting Ontmoeting biedt hulp aan mensen die zijn vastgelopen
4 mei 2026 om 08:37Stichting Ontmoeting biedt, vanuit een Christelijke identiteit, hulp aan mensen die zijn vastgelopen. Bijvoorbeeld omdat ze dakloos zijn of dreigen te worden. Ook als er sprake is van verslaving, schulden etc komen professionals, met hulp van vrijwilligers, in actie en wordt maatschappelijke opvang geboden. Landelijk zijn er elf locaties, waaronder Harderwijk. Vanuit die plaats wordt ook hulp geboden in de gemeenten Nunspeet, Elburg en Oldebroek.
In het koffiehuis, Stationsplein 8 in Harderwijk, nemen activiteitenbegeleidster Marita Beijeman uit Oldebroek en werktrajectcoördinator Arjan ten Hove uit Elspeet plaats. "Op donderdag 28 mei vieren we de heropening van onze locatie. We hebben het naastgelegen pand erbij gekregen en hebben nu meer mogelijkheden voor inloop en activering", legt laatstgenoemde uit. Zo wordt koffie geschonken door mensen die een beroep deden op Stichting Ontmoeting en er nu hun dagbesteding hebben. Dat geldt bijvoorbeeld voor Tesge uit Harderwijk. Daarover straks meer.
Stichting Ontmoeting begon in 1988 in Rotterdam. "Het is opgezet door een aantal predikanten die de nood van de dak- en thuislozen zagen. "In 2006 is het in Harderwijk van start gegaan", legt Marita Beijeman uit. Zelf werkt ze er dertien jaar. "Je kunt hier jezelf zijn en hoeft geen masker op te zetten. De verbinding die hier ontstaat is geweldig." Een jaar geleden is Ten Hove erbij gekomen. "Ik werkte in een commerciële branche, maar wilde meer voor de medemens betekenen." Behalve het pand heeft de stichting een aantal woningen waar mensen tijdelijk kunnen verblijven.
Woonzorgvoorzieningen, ambulante begeleiding en forensische zorg. Het zijn termen die van toepassing zijn op de stichting. We vragen wie er in aanmerking komt voor hulp. "Kwetsbare mensen die de verbinding met zichzelf en met hun omgeving zijn kwijtgeraakt. Vaak hebben ze niet of nauwelijks een netwerk en meestal is er een opeenstapeling van problemen. Die kunnen veroorzaakt zijn door het maken van verkeerde keuzes", aldus Ten Hove. Zijn collega vult aan: "Het kan ook simpelweg pech zijn. We hebben hier een vrouw gehad die haar baan kwijtraakte en daardoor de huur niet meer kon betalen. Binnen drie maanden stond ze op straat. Zo snel kan het gaan."
Stichting Ontmoeting heeft een veldwerker die gericht op zoek gaat in het gebied en dat loopt van Putten tot aan Wezep en tegenwoordig ook de gemeente Zeewolde. ¨Mensen worden ook doorverwezen door politie, gemeenten en woon-zorgorganisaties. Bij die laatste organisatie kan dat zijn als er sprake is van overlast in de buurt. Het gezamenlijke belang is dan dat de rust terugkeert." De stichting werkt samen met andere organisaties, waaronder GGZ, Leger des Heils en kerken. "Ons netwerk is groot en bevat ook politie en BOA's."
De vraag komt naar boven hoe dit financieel allemaal te behappen is. Team Harderwijk heeft achttien betaalde krachten, veelal parttimers, en daarvan werken er acht op de locatie waar we deze ochtend te gast zijn. Ook is er een regiomanager. "We ontvangen subsidie van de gemeenten en er zijn giften. Denk bij dat laatste onder meer aan kerken."
Binnen drie maanden stond ze op straat. Zo snel kan het gaan
Inmiddels zijn enkele tafels in het pand bezet en buiten staat een groepje mannen met elkaar te praten. Tesge maakt koffie achter de bar en even later komt ze aangelopen. "Ik ben hier vijf keer per week en dat al sinds 2015. In die tijd was ik dakloos, maar gelukkig heb ik nu een huisje. Het werk vind ik leuk om te doen en hopelijk lukt het om terug te keren naar een betaalde baan."
Met de heropening van het pand gaan ze bij stichting Ontmoeting nog meer activiteiten doen en open voor de hele buurt. "Ook mensen die langs komen lopen kunnen hier koffie drinken. We hebben geen winstoogmerk, maar dekken zo wel de kosten. Onze cliënten gaan meehelpen en hoe mooi is het als zij de complimenten van de bezoekers krijgen. Ook bakken we hier taarten. Nieuw is onze activeringsruimte en daar komt een kappersstoel te staan. We werken samen met de kappersschool uit Amersfoort. Voor de eigenwaarde van mensen is het belangrijk dat ze er weer goed uitzien", geeft Arjan ten Hove aan.
We vragen of de hulpvraag vanuit Nunspeet, Elburg en Oldebroek afwijkt van andere gemeenten. "Dat valt mee. In die gemeenten is de verslavingszorg actueel. Statushouders speelt daar wat minder." Mensen die bijvoorbeeld eenzaam zijn, kunnen naar Harderwijk komen om tuinonderhoud te doen. Zo komen ze weer in het arbeidsritme en helpen ze mensen die dat, bijvoorbeeld vanwege lichamelijke problemen, zelf niet kunnen.
Beide gesprekspartners geven aan dat er niet altijd sprake is van een succesverhaal. "Maar dan nog is er winst, omdat mensen letterlijk over de drempel zijn gegaan van buiten naar binnen. Er zijn contacten gelegd en ze hebben bijvoorbeeld hun haar laten knippen. Ik heb geleerd in kleine stapjes te denken", zegt Marita.
Voor wat betreft de toekomst hopen ze bij de stichting op (nog) meer vrijwilligers. Arjan ten Hove: "Verder willen we een vergaderruimte aanbieden in de avonduren, wellicht in combinatie met een Barista die wij leveren. Maar ook saucijzenbroodjes warm maken en bezorgen bij bedrijven. Of wie weet zelfs complete lunches. Verder willen we het contact met onze achterban uit gaan breiden door ze hier uit te nodigen. Ze zouden dan kunnen luisteren naar een bezoeker die zijn of haar verhaal gaat vertellen. Dat laatste willen we ook op locaties in onder meer de gemeenten Nunspeet, Elburg en Oldebroek gaan doen."
En verder: "Het kan wellicht voorkomen dat andere mensen ook in de problemen raken. Verder start onze veldwerker soms buurtprojecten op in achterstandswijken en dat zou wellicht uitbreiding kunnen krijgen."
Kijk voor meer informatie op de website www.ontmoeting.nl/locaties/harderwijk


