
Orgelpijp uit de 16e eeuw voor Nationaal Orgelmuseum
17 juni 2024 om 09:03 AlgemeenPijporgels zijn de oudste overgeleverde instrumenten in Nederland, maar materiaal uit de 16e eeuw is een zeldzaamheid. Zeer verguld is het Orgelmuseum daarom met de schenking van een orgelpijp van de beroemde orgelbouwer Hendrick Niehoff, uit circa 1540.
Hendrick Niehoff (ca. 1495-1560) was een van de belangrijkste orgelbouwers van zijn tijd en oefende een grote invloed uit op de ontwikkeling van het orgel in Nederland en Noord-Duitsland. Van de vele belangwekkende orgels die hij bouwde (waaronder die in de Goudse St. Jan, waarvoor hij gedeeltelijk werd uitbetaald in 200 pond Goudse kaas!) zijn er slechts weinige overgebleven.
Onlangs werd het museum verrast met een frontpijp uit het voormalige orgel van de Grote- of Bartholomeuskerk in Schoonhoven, geschonken door de kinderen van voormalig orgelrestaurator dr. Maarten Vente. De orgelpijp komt uit de nalatenschap van hun vader.
Het Orgelmuseum had al twee frontpijpen van Niehoffs voormalige orgel uit Schoonhoven in bezit. Wereldwijd zijn nog zes pijpen van dit orgel bekend en voor het museum is daar nu een derde exemplaar bij gekomen.
Maarten Vente (1915-1989) was net als Niehoff een begrip in de orgelwereld. Hij heeft zeer veel voor het historische orgel in Nederland betekend en werd voor zijn verdiensten benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau.
Het museum is de familie Vente bijzonder erkentelijk voor deze belangwekkende schenking en heeft deze in dank aanvaard. Binnenkort zal de nieuw toegevoegde orgelpijp in het museum te zien zijn.









