
Gemeenten hebben hogere parkeernormen dan nodig is
3 januari 2026 om 06:00 Verkeer en vervoerVeel gemeenten binnen Noord-Veluwe Bereikbaar hebben hogere parkeernormen dan nodig is. Dat biedt, zo blijkt uit een rapport van bureau Goudappel, kansen om minder parkeerplekken aan te leggen en meer ruimte te benutten voor groen, spelen of ontmoeting.
Wijnand Kooijmans
Het rapport is opgesteld, omdat de gemeenten de komende jaren flinke woningbouwplannen hebben. Maar de zorg is hoe kan worden gegarandeerd dat de nieuwe bewoners zich soepel kunnen verplaatsen, zonder dat de wegen volstromen met auto’s.
Tot Noord Veluwe Bereikbaar behoren onder meer de gemeenten Oldebroek, Elburg en Nunspeet naast Harderwijk, Ermelo, Putten en Hattem. Ook de provincie Gelderland is deelnemer. In het rapport wordt aangegeven dat niet elke plek op de Noord-Veluwe hetzelfde is. In compacte gemeenten, met een grotere kern, wordt vaker de fiets gepakt voor korte ritten. In kleinere dorpen is het autobezit juist hoog. Toch spelen meer factoren een rol: de aanwezigheid van een treinstation, de afstand tot een grotere stad, de inrichting van het wegennet en zelfs de lokale cultuur. Elburg heeft bijvoorbeeld geen treinstation waardoor veel mensen met de auto naar ‘t Harde rijden om daar op de trein te stappen. Gemeenten kunnen ten aanzien van het parkeren kiezen: parkeernormen puur faciliterend inzetten en bij woningbouw aan de vraag voldoen en parkeerplaatsen aantrekkelijk maken. Of juist sturend, om duurzaam vervoer te stimuleren en in woningbouwplannen ruimte vrij te maken voor leefbare buurten met meer groen.
De regio is opgedeeld in zogenoemde mobiliteit milieus. Die geven inzicht in de mogelijkheden per gebied en helpen passende maatregelen te nemen. Hierbij kan worden gedacht aan milieuvriendelijke straten, betere verbindingen openbaar vervoer en deelmobiliteit, zoals deelauto’s of deelfietsen. Belangrijke maatregelen versterken elkaar, zo wordt aangegeven.
Deelmobiliteit werkt vooral goed op plekken waar de auto geen prominente plek heeft in de openbare ruimte. Ook de plek waar nieuwe woningen komen, bepaalt voor een groot deel hoe bewoners zich straks verplaatsen. Wonen dichtbij voorzieningen, scholen en openbaar vervoer maakt autobezit minder noodzakelijk. Slimme keuzes in de planfase noemt het bureau essentieel.
Het advies van Goudappel is om mobiliteit in het begin van bouwplannen mee te nemen, bijvoorbeeld met een mobiliteitsprogramma van eisen. Dat wordt gezien als een handig hulpmiddel voor het vastleggen van eisen en randvoorwaarden voor mobiliteit in een gebiedsontwikkeling. Hierdoor kunnen de gemeente en ontwikkelaars vanaf het begin duurzame keuzes maken in plaats van achteraf aanpassingen te moeten doen. Zo’n plan kan worden ingezet om waar mogelijk het autobezit en het autogebruik te beperken en alternatieve vervoerswijzen te stimuleren en tegelijkertijd een goede bereikbaarheid voor inwoners waarborgen.
Veel gemeenten zetten al deelauto’s in. Om de filedruk op de A28 te verlichten is de aanleg van een keerlus bij Harderwijk van groot belang. Daardoor kunnen, onder meer in de spits, meer treinen gaan rijden.












