Alexandra van den Tillaard, coördinator in de gemeente Oldebroek. Foto: Barry Wensink
Alexandra van den Tillaard, coördinator in de gemeente Oldebroek. Foto: Barry Wensink

Buurtgezinnen koppelt gezinnen die steun kunnen gebruiken aan stabiel gezin: ‘Extra liefde voor kinderen én ouders komen op adem’

5 november 2024 om 06:03 Maatschappelijk

Onder de noemer ‘Opvoeden doen we samen’ is het initiatief Buurtgezinnen sinds april van dit jaar actief in de gemeente Oldebroek. Landelijk staat de teller op ruim 130 gemeenten. ‘Vraaggezinnen’ die hulp kunnen gebruiken, worden gekoppeld aan ‘steungezinnen’ die extra liefde en aandacht kunnen geven. “Het is er voor alle gezinnen die wel wat steun kunnen gebruiken”, zegt Alexandra van den Tillaard, coördinator voor Buurtgezinnen in de gemeente Oldebroek.

Barry Wensink

Een dagdeel per week een peuter opvangen, een kleuter naar zwemles brengen, een rustige huiswerkplek bieden aan een puber of koekjes bakken met een kind. Het is zomaar een greep in de steun die gegeven kan worden. Alexandra is iedere dag van de week bereikbaar voor vragen in haar functie als coördinator en we vragen hoe dit tot stand is gekomen. “Het kwam langs op social media en ik las dat ze een vacature hadden. De gemeente Oldebroek had het opgepikt in Ermelo waar het al langer draait. Het past prima in mijn leven. Ik heb vijftien jaar lang trainingen gegeven aan medewerkers in de gezondheidszorg”, legt de Wezepse uit die kantoor aan huis heeft. Ze is getrouwd en moeder van drie zonen en een dochter met een licht verstandelijke beperking.

Ze gaat dieper op de materie in. “Opvoeden is leuk en dynamisch, maar soms ook een uitdaging. Ik vind het mooi als gezinnen elkaar hierbij kunnen helpen en ook opvoedervaringen kunnen uitwisselen. Denk hierbij aan praktische steun, een luisterend oor, soms wat tips, maar ook met elkaar iets leuks doen. Buurtgezinnen geeft vorm aan deze steun. Dat doen we laagdrempelig en op basis van gelijkwaardig contact.”

Alexandra van den Tillaard geeft aan dat er soms hulp nodig is in een gezin als problemen zich opstapelen en er onvoldoende tijd en aandacht is om aan de kinderen te besteden. Bijvoorbeeld als er sprake is van een ziekte, (dreigende) echtscheiding, baanverlies en/of als er (financiële) zorgen zijn. “Dan kan een steungezin écht een uitkomst zijn. Sommige mensen hebben niet zo’n groot netwerk. Dus geen/nauwelijks familie en/of een leuke buurvrouw waar de kinderen even terecht kunnen. Dan komen wij om de hoek kijken. Ook als mensen gewoon even willen praten, mogen ze mij bellen. Dat lucht vaak al op. Ik wil benadrukken dat het geheel vrijblijvend, gratis én anoniem is. Er wordt geen melding of zo van gemaakt. Dat kan mensen wellicht over de streep trekken om een beroep te doen op Buurtgezinnen.” 

We vragen waarom mensen zich aanmelden om als ‘steungezin’ te kunnen helpen. “Ze vinden het fijn om, op vrijwillige basis, wat voor anderen te betekenen. Het kan ook gunstig voor het steungezin zijn, bijvoorbeeld omdat er dan iemand af en toe in het gezin meedraait en kan optrekken met het eigen kind/kinderen, zodat ze samen leuke dingen kunnen doen. Denk bijvoorbeeld aan gamen en chillen. Vaak gaat het om een dagdeel en dat kan ook in het weekend zijn of af en toe een nacht. Het kind uit het vraaggezin draait als het ware mee in het steungezin. Er ontstaan soms zelfs vriendschappen.”

Als coördinator heeft Alexandra de taak om ‘vraag en aanbod’ aan elkaar te koppelen. Daarbij moet duidelijk sprake zijn van een goede match. “En dat is altijd even opletten, want in het ene gezin gaat het er bijvoorbeeld strenger aan toe dan in een ander gezin. Het is niet per se zo dat als er een aanvraag komt en er een gezin wil helpen er direct gekoppeld wordt. Soms is het simpelweg even wachten op een passende match.” Voorwaarde is dat er binnen het steungezin opvoedkundige ervaring is. “Bijvoorbeeld doordat mensen zelf kinderen hebben, maar die kunnen ook al uitgevlogen zijn. Opa’s en oma’s zijn ook welkom.” Inmiddels zijn er in de gemeente Oldebroek vijf matches gemaakt en driemaal is de kennismaking nog gaande. 

Alexandra noemt meerdere voorbeelden, waarbij ze natuurlijk rekening houdt met de privacy van de mensen. “Ik ben bijvoorbeeld trots op een tiener die speciaal onderwijs volgt en via Buurtgezinnen een prachtig plekje heeft gevonden. En wat te denken van een kind van 5 jaar oud die de ene keer meegaat naar de voetbaltraining en de andere keer koekjes bakt. Bijvoorbeeld omdat hij aangeeft even een rustiger activiteit te willen doen.” Ze hoopt dat er een mooie toekomst in het verschiet ligt voor het initiatief. “De toegevoegde waarde van Buurtgezinnen zit in het snel en goede verbindingen maken. Daar zijn we in gespecialiseerd. Ook hoop ik dat er in meer omliggende gemeenten een dergelijk initiatief komt, zodat er meer samengewerkt kan worden.”

Info: 06-278 633 44 en alexandra@buurtgezinnen.nl. Zie ook buurtgezinnen.nl en Insta / FB.

Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

advertentie
advertentie